Zaobserwowałeś niepokojące zmiany w obrębie paznokci, takie jak zgrubienia lub przebarwienia? Zdrowie paznokcie mają równą i gładką płytkę bez żadnych pęknięć i odbarwień, a wszelkie odstępstwa mogą wskazywać na choroby, na przykład takie jak grzybica czy zakażenie bakteryjne. Jeżeli zastanawiasz się, do jakiego lekarza się udać ze swoim problemem, z pewnością zainteresują Cię nasze porady.
Czym zajmuje się podolog?
Stosunkowo nowym zawodem w naszym kraju jest podolog. To specjalista z zakresu leczenia chorób stóp i paznokci. Warto zgłosić się do niego z problemami takimi jak grzybica stóp, nieprzyjemny zapach, haluksy czy wrastające paznokcie. Na wizytę można też umówić się w celu uzyskania profesjonalnej porady dotyczącej pielęgnacji stóp i paznokci oraz profilaktyki leczenia chorób związanych w tym obszarem ciała. Kiedy powinieneś udać się do tego specjalisty? Na przykład jak zauważysz objawy takie jak odkształcenia płytki paznokcia, kruszenie się jej czy powstawanie pęknięć. Symptomy te mogą wskazywać na grzybicę, która jest stosunkowo często spotykaną chorobą i wymaga leczenia miejscowego. Inną chorobą dotykającą paznokcie jest drożdżyca. Objawia się ono zaczerwienieniem, obrzękiem oraz bólem, świadczącym o stanie zapalnym. Przy ucisku paznokcia może pojawiać się wydzielina ropna. Schorzeniem paznokci, które również przebiega ze stanem zapalnym jest zanokcica, która przyjmuje formę ostrą lub zapalną. W jej przebiegu chorobą może być nawet objęta macierz, czyli miejsce, z którego wyrasta paznokieć.
Do jakiego lekarza z chorobami paznokci?
Warto pamiętać, że podolog, chociaż jest specjalistą od stóp i paznokci nie posiada wykształcenia medycznego – jego zawód związany jest z kosmetologią. Dlatego może zdarzyć się, że nie zawsze będzie w stanie udzielić profesjonalnej pomocy związanej z wyżej wymienionymi chorobami. W takiej sytuacji może być konieczne udanie się do dermatologa lub chirurga. Specjaliści ci mogą zalecić antybiotykoterapię doustną w celu wyleczenia zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Interwencja chirurga nierzadko polega na nacięciu obszaru skóry ze stanem zapalnym w celu wykonania drenażu i pozbycia się treści ropnej. Jeżeli infekcja dotyczy się głęboko pod płytką paznokcia, być może konieczne będzie usunięcie całej płytki, czym również zajmuje się chirurg. Dermatolog może dodatkowo zalecić wykonanie badania mikologicznego w przypadku podejrzenia grzybicy paznokci.