Spoczywa na Tobie odpowiedzialność związana z opieką nad starszymi rodzicami? Chociaż chciałbyś się wywiązać z niej jak najlepiej, czujesz, że nie starczy Ci na to czasu i sil, ponieważ musisz zadbać o swoją rodzinę i obowiązki biznesowe? W takie sytuacji wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług, jakie oferują domy opieki. Wbrew pozorom, w pobyt w takiej placówce może pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie seniora. Najważniejsze jest jednak wybranie odpowiedniego miejsca, co jednak wiąże się z opłatami. Dowiedz się, ile aktualnie kosztuje opieka nad seniorem w prywatnym domu opieki.
Prywatne domy opieki – koszty
Rynek w naszym kraju oferuje różnego rodzaju usługi opiekuńcze dla osób starszych. Wśród nich wymienić można zarówno prywatne, jak i państwowe domy opieki. Działalność tych pierwszych regulowana jest przez Urząd Wojewódzki. Prywatne placówki często stawiają sobie za punkt honoru zapewnienie seniorom jak najlepszych warunków. Dzieje się tak, ponieważ, podlega on wszelkim prawom konkurencyjności i sam pozyskuje klientów na wolnym rynku. Ma to jednak swoje odbicie w cenie. Średni miesięczny koszt pobytu w takiej placówce wynosi około 2,5 tysiąca złotych. Na cennik domów opieki ma wpływ wiele różnych czynników – uzależniony jest on między innymi od standardów placówki. Znaczenie może mieć także to, czy pobyt jest stały, czy tymczasowy. Im lepiej wyposażony obiekt – na przykład w nowoczesne zaplecze rehabilitacyjne, tym cena za pobyt będzie wyższa. W ofercie prywatnych domów opieki znajdują się pokoje jedno osobowe, dwu- lub trzyosobowe. Zazwyczaj za pokój przeznaczony dla jeden osoby należy zapłacić więcej – nawet około 4 tys. zł. Jeżeli dodatkowo placówka jest o podwyższonym standardzie, koszty te mogą być jeszcze większe i nierzadko osiągają kwoty od 6 do 8 tys. złotych.
Państwowe domy opieki
Alternatywą dla prywatnych domów opieki są placówki państwowe. W tym przypadku senior może skorzystać z różnego rodzaju dotacji. Uważa się, że koszt pobytu w takim miejscu nie powinien przekraczać 70% dochodów podopiecznego. Jeżeli suma opłat jest niewystarczająca, różnice mogą pokryć samorządy. W pokryciu tych kosztów może pomóc też dalsi krewni lub gmina. Cele państwowych i prywatnych domów opieki są takie same – muszą one zapewnić seniorom odpowiednie warunki bytowe oraz opiekę na wysokim poziomie. Placówki takie mogą oferować kompleksowe usługi rehabilitacyjne – niekiedy są one dodatkowo płatne. Także zakup leków i innych niezbędnych środków medycznych spoczywa na podopiecznym.