Oświetlenie w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Pomieszczenie to nazywane jest sercem domu – to właśnie w niej wszyscy domownicy spożywają i przygotowują posiłki, piją aromatyczną kawę oraz prowadzą szczere rozmowy. Lista czynności, które wykonuje się w kuchni jest bardzo długa, nic dziwnego, że warto podejść poważnie do aranżacji oświetlenia w tym pomieszczeniu. O czym trzeba pamiętać?
Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?
Decyzję dotyczącą oświetlenia w kuchni należy podjąć stosunkowo wcześnie, jednak już po rozplanowaniu wszystkich stanowisk roboczych. Głównym celem jest to, aby wszystkie jej części doświetlić w odpowiednim stopniu, tak aby praca w kuchni była przyjemna i wygodna. Najważniejszym rodzajem oświetlenia jest główne, które zazwyczaj przyjmuje formę lampy sufitowej, znajdującej się w centralnej części kuchni. Pozwala ona na równomierne i rozproszone oświetlenie pomieszczenia podczas wykonywania codziennych obowiązków, na przykład sprzątania czy spożywania posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest światło ogólne skierowane w stronę sufitu, ponieważ tworzy interesujący efekt odbitego światła, dzięki czemu na ścianach nie tworzą się zacienione powierzchnie. Co więcej, przebywanie w takim pomieszczeniu jest przyjemne.
Jak dopasować nowoczesne oświetlenie kuchenne do wielkości pomieszczenia?
Umiejscowienie i rodzaj światła powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia oraz tego, czy jest zamknięta czy otwarta. W małej kuchni lampa nie powinna być duża, ponieważ może niepotrzebnie przytłoczyć przestrzeń. W takim przypadku najlepiej postawić na nowocześnie prezentujące się plafony. W większych kuchniach możesz postawić na bardziej ozdobne oświetlenie – na przykład wiszący żyrandol. Jeżeli znajduje się w niej strefa jadalna doskonałym wyborem będzie zamontowanie niskiej lampy bezpośrednio nad stołem, której światło skierowane jest na jego blat. A może Twoja kuchnia jest otwarta na salon? W takim przypadku musisz postarać się, aby oświetlenie było zgrane stylistyczne z resztą częścią domu.