Zwichnięcie to uraz obejmujący staw, który prowadzi do przemieszczenia się końcówki kości poza ich fizjologiczne położenie. Stan taki jest przyczyną dolegliwości bólowych oraz uniemożliwia poruszanie poszkodowaną kończyną. Każdy z nas narażony jest na taki uraz, dlatego warto dowiedzieć się, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu przy zwichnięciu.

Zwichnięcie – pierwsza pomoc

Wbrew pozorom zwichnięcie stawu przydarza się nie tylko sportowcom. Struktury stawowe poddawane są działaniu czynników stresowych oraz bywają narażone na duże obciążenia. Niekiedy przyczyną zwichnięcia jest wypadek komunikacyjny czy upadek na wyprostowaną kończynę. Niektóre osoby mają skłonności uwarunkowane genetycznie do takich kontuzji. Czym objawia się zwichnięcie? Często widoczna jest deformacja w obrębie stawu. Poszkodowany narzeka na silny ból – i to nawet podczas biernego poruszania kończyną. Może wystąpić też opuchlizna, zaczerwienienie, zasinienie oraz widoczne krwiaki. Niekiedy zwichnięcia stawu związane są z bardzo poważnymi powikłaniami, takimi jak zerwanie mięśni, więzadeł czy uszkodzenie nerwów i elementów naczyniowych. Aby im zapobiec, w razie zwichnięcia należy przede wszystkim zadbać o unieruchomienie stawu i okolicznych kości. Można w tym celu wykorzystać przeznaczone do tego akcesoria medyczne albo sztywny palik. Chorego należy ułożyć w wygodnej pozycji. Jak najszybciej – zanim kończyna zacznie puchnąć, powinno się pozbyć biżuterii oraz innych elementów, które mogą utrudniać jej usztywnienie.

Zwichnięcie stawu – jak postępować?

Zwichnięcie jest najpoważniejszym urazem spośród skręcenia czy stłuczenia. Wbrew powszechnym opiniom, osoby bez doświadczenia nie powinny nastawiać stawu – nawet jeżeli widoczne jest jego zniekształcenie. Lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. W oczekiwaniu na karetkę choremu lepiej nie podawać żadnych leków czy też jedzenia lub picia. Najważniejsze jest jak najszybsze profesjonalne unieruchomienie kończyny przez specjalistę – im wcześniej się to zrobi, tym mniejsze szanse na powikłania i większe na szybki powrót do zdrowia. Po przetransportowaniu poszkodowanego do szpitala, lekarz może wykorzystać badanie radiologiczne, aby wykluczyć lub potwierdzić poważne powikłania. Sprawdza on między innymi czy nie doszło do uszkodzenia naczyń lub nerwów. Następnie może zalecić nałożenie gipsu, a w niektórych sytuacjach nawet operację. Ulgę choremu przynoszą leki przeciwzapalne oraz zimne okłady.

Więcej na: www.ergonomica.pl